Czasopismo wydawane pod patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN
Numer 1 / 2010

Aktywność zawodowa studentów jako przykład pozaakademickiej działalności młodych ludzi

Autor: Milena Bącik, Przemysław Gawarkiewicz, Katarzyna Siewicz
Rok: 2010
Numer: 1
Strony: 82-92
DOI: 10.34767/PP.2010.01.07

Abstrakt

Niniejsza praca jest poświęcona aktywności zawodowej młodych ludzi. Doskonałym przykładem tego rodzaju działalności jest praca poza godzinami, jakie studenci spędzają na swoich uczelniach. Celem badań ukazanych w niniejszej pracy było poznanie motywów, dla których student decyduje się na podjęcie pracy podczas studiów oraz ustalenie, w jaki sposób praca wpływa na kształtowanie się przyszłych planów zawodowych studentów. Praca w pierwszej części zawiera objaśnienia związane z tematyką badań. Poruszono w niej przede wszystkim zagadnienie dotyczące aspiracji, które pojawiają się w życiu każdego człowieka. Tutaj jednak skupiono się na aspiracjach w odniesieniu do młodych ludzi. Druga część pracy to założenia metodologiczne: określono cel i przedmiot, po czym przedstawiono wynik badań, jakie zostały przeprowadzone wśród studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Pytania dotyczyły motywów, dla jakich młodzi ludzie decydują się na podjęcie pracy dodatkowej, jak również związku, jaki występuje pomiędzy obecnie wykonywaną pracą a przyszłością studentów. Wyniki pozwoliły na wyciągnięcie określonych wniosków, które stanowiły jednocześnie podsumowanie wszystkich zebranych informacji, jakich udzieliła grupa badana. Studenci w celu zidentyfikowania swoich aspiracji podejmują różnego rodzaju prace. Nasze badania pokazują jednak, że są również inne powody, dla których młodzi ludzie decydują się na tego rodzaju aktywność w trakcie studiowania.

Bibliografia

Bednarczyk-Jama N. (2006). Aspiracje edukacyjno-zawodowe w kontekście realiów rynku pracy. Edukacja Ustawiczna Dorosłych, 1.

Laska E. I. (2008). Aspiracje edukacyjne i zawodowe młodzieży ponadgimnazjalnej w warunkach przemian społecznych i gospodarczych. W: R. Gerlach (red.) Praca człowieka w XXI w. Konteksty – wyzwania – zagrożenia. Bydgoszcz: Wydawnictwo UKW.

Reber A. S., Reber E. S. (2005). Słownik psychologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Sikora E. (2006). (Nie) realne marzenia. Aspiracje życiowe młodzieży z osiedli byłych PGR-ów. Olsztyn: Wydawnictwo UWM.