Edukacja: dobro publiczne czy dobro konkurencyjne?
Rok: 2009
Numer: 1
Strony: 83-88
DOI: 10.34767/PP.2009.01.06
Abstrakt
Konkurencyjność rozumiana jako dążenie do osiągnięcia przez placówki edukacyjne jak najlepszych wyników oraz rywalizacja o miano najlepszej szkoły nie jest zjawiskiem nowym. Nowe jest w pewnym sensie wzmożone zainteresowanie społeczne tym tematem. Większa otwartość polskiego systemu oświaty na wyznaczniki europejskiej polityki edukacyjnej sprzyja porównywaniu wyników kształcenia między szkołami oraz wynikowemu podejściu do procesu uczenia. Jednocześnie szkoły są wciąż traktowane jako instytucje z misją, których nie mniej ważną rolą jest wykształcenie w uczniach solidarnych, bezinteresownych postaw oraz dzielenie się z innymi kapitałem intelektualnym. Zachowanie równowagi między publicznym (dla dobra publicznego) a konkurencyjnym wymiarem edukacji staje się teraz jednym z głównych wyzwań szkoły.
Bibliografia
CERI (2007). Evidence in Education. Linking research and policy. OECD.
OECD (2006). Przeglądy gospodarcze. Polska. Tom 2006/11 – Czerwiec 2006. Wersja polska opracowana przez Ministerstwo Gospodarki.
Legutko R. (red.) (2007). Bitwa o szkołę. Warszawa: CODN.
Łukaszewicz R.M., Leksicka K. (2005). Inne drogi edukacji. Kolonie twórczych wspólnot. Wrocław: Fundacja Wolne Inicjatywy Edukacyjne.
Vidal E. (red.) (2007). Równi, ale różni. Perspektywy edukacji zróżnicowanej. Tłum. LIDEX. Warszawa: CODN.