Czasopismo wydawane pod patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN
Numer 2 / 2008

Edukacja wielokulturowa a płeć. Stosunek młodzieży licealnej do wybranych narodów

Autor: Katarzyna Górak-Sosnowska
Rok: 2008
Numer: 2
Strony: 87-96
DOI: 10.34767/PP.2008.02.07

Abstrakt

Artykuł przedstawia wyniki badania przeprowadzonego w dziewięciu polskich liceach ogólnokształcących. Dotyczyło ono wpływu zajęć warsztatowych na temat świata islamu na stosunek do Arabów i innych narodów. Zastosowano dwie techniki pomiaru – wartościowanie muzułmanina (10 cech) oraz skalę dystansu (10-stopniowa zmodyfikowana skala Bogardusa). Oprócz zmiany postaw wobec Arabów i muzułmanów (efekt specyficzny) – warsztaty przełożyły się także na zmianę stosunku badanej młodzieży do przedstawicieli innych kultur – Romów i Indusów (efekt niespecyficzny). Istotne okazały się także różnice między płciami, dotyczące zarówno bazowego poziomu deklarowanej otwartości na Obcych, preferencji poszczególnych narodów, jak i efektów uzyskanych w obu grupach po oddziaływaniu edukacyjnym.

Bibliografia

CBOS (2007) Sympatia i niechęć do innych narodów. BS/144/2007, wrzesień.

Górak-Sosnowska K. (2008). Edukacja wielokulturowa młodzieży licealnej. Wpływ warsztatów o danej kulturze na podstawy wobec innych. W: Romowie 2007. Od edukacji młodego pokolenia do obrazu w polskich mediach. Warszawa: Academica.

Górak-Sosnowska K., Kubarek M. (2007). W kręgu kultury islamu. Materiały dydaktyczne dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych. Warszawa: Polski Komitet ds. UNESCO & Stowarzyszenie ARABIA.pl.

Weigl B. (1999). Stereotypy i uprzedzenia etniczne u dzieci i młodzieży. Warszawa: Wydawnictwo Instytutu Psychologii PAN.