Czasopismo wydawane pod patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN
Numer 1 / 2008

Metoda set induction w nauczaniu

Autor: Patrycja Wojtkowiak
Rok: 2008
Numer: 1
Strony: 105-115
DOI: 10.34767/PP.2008.01.07

Abstrakt

Metoda aktywnego wprowadzania w temat – nazywana w literaturze dydaktycznej metodą set induction, wydaje się być niedoceniana, a trudno jej przecież odmówić wyjątkowo pozytywnej roli w nauczaniu. Wymaga od nauczyciela raczej inwencji i błysku niż wysiłku i czasu, poświęconych na przygotowanie lekcji. Zajęcia nauczycieli stosujących tę metodę stają się ciekawsze, bardziej przez uczniów lubiane i oczekiwane. Uczeń czuje, że staje się podmiotem nauczania i jednocześnie partnerem nauczyciela. Badania dotyczące oceny efektywności i zasadności stosowania metody set induction (przeprowadzone wśród uczniów liceum) wskazują, że jej stosowanie wpływa na lepsze zrozumienie treści lekcji, podnosi zainteresowanie i skupienie uczniów, wpływa także pozytywnie na atmosferę w klasie i lepszy kontakt młodzieży z nauczycielem.

Bibliografia

Bernacka D. (2001). Od słowa do działania. Warszawa: WA ŻAK.

Cohen L., Manion L., Morrison K. (1999). Wprowadzenie do nauczania. Poznań: Zysk i S-ka Wydawnictwo s.c.

Duminuco V. J. SJ (1999). Metody wychowawcze w jezuickich szkołach. Materiały szkoleniowe. Ignacjański model wychowania, Ewaluacja. Gdynia: CKLiW im. Pedro Arrupe.

Grygier U. (2002). Kilka słów o przyrodzie. Biologia w szkole, 2. Warszawa: WSiP.

Hetmańska H. (2000). A może by tak wejść? Biuletyn Metodyczny dla nauczycieli – Być dla innych. Gdynia: CKLiW im. Pedro Arrupe.

Komisja ICAJE. Pedagogia Ignacjańska – podejście praktyczne (1994). Warszawa: Kuria Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego.

List od prof. W.G. Camp do P.Wojtkowiak z dn. 25.01.2006 r. (tłumaczenie własne).

Okoń W. (1958). Proces nauczania. Warszawa: PZWS.

Perrot E. (1995). Efektywne nauczanie. Warszawa: WSiP.

Półturzycki J. (1985). Lekcja w szkole współczesnej. Warszawa: WSiP.

Robertson J. (1998). Jak zapewnić dyscyplinę, ład i uwagę w klasie. Warszawa: WSiP.

Silberman M. (2004). Metody aktywizujące w szkoleniach. Kraków: OE.

Wojtkowiak P. (2006). Zastosowanie metody set induction dla poprawy efektywności nauczania i uczenia się. Praca końcowa w ramach Studiów Podyplomowych z Metodyki nauczania i etyki pracy pedagogicznej. WSFP Ignatianum w Krakowie / Centrum Arrupe w Gdyni.

Żmudziński W. (2001). Metodologia uczenia się. Poznań: Księgarnia Św. Wojciecha.