Postawy rodzicielskie w ocenie wychowanków zakładów poprawczych resocjalizacyjno-rewalidacyjnych a ich plany życiowe
Abstrakt
Problem badawczy przyjął postać następującego pytania: Jaki jest związek pomiędzy postawami rodzicielskimi prezentowanymi przez rodziców wychowanków (ocenianymi przez badanych) zakładów poprawczych resocjalizacyjno-rewalidacyjnych a ich planami życiowymi? Metodą wykorzystaną w badaniach był sondaż diagnostyczny. W zakresie metod analizy statystycznej posłużono się elementami statystyki opisowej oraz indukcyjnej. Do badań wykorzystano Kwestionariusz retrospektywnej oceny postaw rodzicielskich autorstwa Mieczysława Plopy oraz Kwestionariusz do badania planów życiowych młodzieży autorstwa Beaty Górnickiej. W świetle zaprezentowanych badań można stwierdzić, że istnieją zależności pomiędzy planami edukacyjno-zawodowymi, materialno-bytowymi, rodzinnymi i osobistymi oraz dotyczącymi czasu wolnego a postawami rodzicielskimi prezentowanymi przez rodziców badanych chłopców. Wyniki badań wskazują na to, że warto pracować z rodzinami wychowanków, na ile tylko jest to możliwe. Podjęcie współpracy pozwala budować więzi w relacji wychowanek – rodzic, które w wyniku wielu trudnych sytuacji zostały zerwane.
Słowa kluczowe
Bibliografia
Bałandynowicz A. (2006). Probacja. Resocjalizacja z udziałem społeczeństwa. Warszawa: Wydawnictwo Prawo i Praktyka Gospodarcza.
Dubis M. (2016). Style wychowania w rodzinie a preferowane przez młodzież cele życiowe i wartości. Wychowanie w Rodzinie, 13, 1, 193–214.
Górnicka B. (2004). Plany życiowe młodzieży z lekkim upośledzeniem umysłowym. Opole: Wydawnictwo Uniwersytetu Opolskiego.
Liberska H. (2000). Zmiany w orientacji życiowej młodzieży w kontekście uwarunkowań rodzinnych. Forum Psychologiczne, 5 (2), 172–185.
Mikrut A. (2005). Agresja młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną – uwarunkowania i przejawy. Kraków: Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej.
Minczakiewicz E. (2007). Agresja jako skutek deprywacji potrzeb i rozluźnienia więzi w rodzinie w kontekście niepełnosprawności intelektualnej jej członków. Człowiek – Niepełnosprawność – Społeczeństwo, 2, 71–108.
Plopa M. (2011, 2015). Psychologia rodziny – teoria i badania. Kraków: Oficyna Wydawnicza „Impuls”.
Rembowski J. (1986). Rodzina w świetle psychologii. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.
Sekułowicz M. (1998). Problematyka funkcjonowania rodzin dzieci niepełno[1]sprawnych. Teraźniejszość – Człowiek – Edukacja, 1 (1), 61–82.
Stelter Ż. (2006). Rodzina z dzieckiem upośledzonym umysłowo. Roczniki Socjologii Rodziny, 17, 255–275.