Kształtowanie cech osobowościowych i zachowań poprzez uczestnictwo w kołach naukowych w opiniach ich członków
Abstrakt
Przedmiotem analizy w niniejszym tekście są opinie studentek i studentów, którzy są zaanga żowani w pracę w ramach koła naukowego. W artykule przedstawiono cechy osobowościowe, wartości i zachowania, które kształtują się poprzez uczestnictwo w kołach naukowych. Bada nie wskazuje, że najczęściej są to: komunikatywność, kreatywność, dążenie do celu, pracowitość, odpowiedzialność, skuteczne działanie, otwartość oraz dociekliwość. Analiza wykazuje także, że koła naukowe mogą rozwijać inne pozytywne cechy, takie jak współpraca, sumienność i motywacja. Mimo to, 12% respondentów dostrzega możliwość kształtowania negatywnych cech, takich jak pycha, samolubność, arogancja i zazdrość. Generalnie, przynależność do kół naukowych jest postrzegana jako korzystna dla rozwoju osobistego i społecznego studentek i studentów.
Słowa kluczowe
Bibliografia
Boryczko B. i Kurcz L. (2014). Studenckie koła naukowe jako element wspomagający proces nauczania w szkole wyższej uczelni. Edukacja Ustawiczna Dorosłych, 4(87), s. 101–108.
Czapiewska G. (2021). Rola kół naukowych w procesie kształcenia. W: A. Kołodziejczyk i L. Mierzejewska (red.), Geografia społeczno-ekonomiczna: doświadczenia, szanse i wyzwania w procesie kształcenia. Poznań: Wydawnictwo Bogucki Wydawnictwo Naukowe.
Godlewska A. i Olender B. (2012). To be or not to be active. W: M. Kral, J. Slepecky i S. Zarica (red.), Analysis, challenges. Zilina: Wydawnictwo GEORG.
Górniewicz J. (2011). Wprowadzenie do publikacji. W: A. Jarczyk (red.), 60 lat działalności studenckich kół naukowych (1951–2011). Olsztyn: Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r., poz. 1668, t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 574).