Czasopismo wydawane pod patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN
Numer 1 / 2015

Diagnoza i praca z dziećmi dotkniętymi przemocą seksualną

Autor: Sylwia Kita
Rok: 2015
Numer: 1
Strony: 197-208
DOI: 10.34767/PP.2015.01.16

Abstrakt

Wykorzystanie seksualne dziecka jest złem nie samym w sobie, ale jest złem wynikającym z pozbawienia dziecka beztroskiej umiejętności wchodzenia w relacje międzyludzkie, nawiązywania relacji, okazywania i przyjmowania uczuć. Dziecko skrzywdzone, w tak intymnej sferze, jaką jest jego seksualność, jest narażone na szereg zaburzeń psychicznych i zdrowotnych. Osoby, które doświadczyły w dzieciństwie tego rodzaju przemocy, mają trudności w akceptowaniu własnego ciała, szacunku do siebie i do innych. Im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na zatrzymanie destrukcyjnych myśli i przekonań dziecka. W Polsce świadomość przemocy seksualnej wobec dziecka jest coraz większa i tym samym wzrasta wrażliwość społeczna na krzywdę dziecka. Dzięki środkom masowego przekazu osoby dotknięte przemocą seksualną mają możliwość opowiedzenia o traumatycznych przeżyciach i zachęcają tym samym do zaktywizowania instytucji oraz ludzi do podjęcia starań w celu niwelowania omawianego zjawiska. Szczególną rolę może odegrać wiedza nauczycieli oraz innych osób, którzy współpracują lub opiekują się dziećmi. Niniejszy artykuł zawiera szereg pomocnych sposobów diagnozowania oraz działania w sytuacji przemocy seksualnej, co może okazać się przydatne.

Słowa kluczowe

diagnoza dziecko krzywdzone dziecko wykorzystane praca z dzieckiem skrzywdzonym

Bibliografia

Cohen J.A., Mannarino A.P., Deblinger E. (2011). Terapia traumy i traumatycznej żałoby u dzieci i młodzieży. Kraków: Wyd. UJ.

Furniss T. (1991). The Multiproffesional Handbook of Child Sexual Abuse. London, za: D. Glaser, S. Frosh (1995). Dziecko seksualnie wykorzystywane. Warszawa: Wyd. Lekarskie PZWL.

Glaser D., Frosh S. (1995). Dziecko seksualnie wykorzystywane. Warszawa: Wyd. Lekarskie PZWL.

Herman J.L. (1999). Przemoc – Uraz psychiczny i powrót do równowagi. Gdańsk: GWP.

Kamińska K. (2010). Dobro dziecka w dyskursie państwo – rodzina, inaczej o przemocy domowej. Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls.

Kita S. (2014). Praca socjalna w sytuacjach kryzysowych. Warszawa: Centrum Rozwoju Służb Społecznych.

Marzec-Holka K. (2011). Przemoc seksualna wobec dziecka. Studium pedagogiczno-kryminologiczne. Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls.

Sajkowska M. (red.) (2010). Dziecko wykorzystywane seksualnie. Warszawa: Fundacja „Dzieci Niczyje”.