Czasopismo wydawane pod patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN
Numer 1 / 2017

Dwa kraje – dwie perspektywy. Wybrane obszary dystansu społecznego hiszpańskich i polskich studentów wobec Innych w wielokulturowym kontekście

Autor: Mateusz Dampc
Rok: 2017
Numer: 1
Strony: 297-307
DOI: 10.34767/PP.2017.01.19

Abstrakt

Różnorodność nie jest nowym zjawiskiem występującym na świecie. Jednak podlega ona ciągłym przekształceniom ze względu na zachodzące w nim zmiany. Problematyka wielokulturowości została ulokowana w kontekście europejskim i przestawiona z perspektywy analizy dystansu społecznego wśród studentów, odnoszącego się do Inności. Opracowanie opiera się na badaniach zrealizowanych w grupie studentów z dwóch celowo wybranych Uczelni (z Hiszpanii i Polski), prezentujących różne spojrzenia wobec Innego. W szczególności analizie poddany został sposób percepcji studentów wobec osób o innej orientacji seksualnej, rasie oraz innego wyznania, wyrażony w opiniach odnoszących się do wymienionych grup. W opracowaniu próbowano odpowiedzieć na pytanie: Jaki jest stosunek studentów do odmienności? Całość rozważań osadzona została w ramach teoretycznych edukacji wielokulturowej. Artykuł ma stwarzać podłoże do refleksji nad współczesnym zjawiskiem wielokulturowości, a także budować krytyczny ogląd i perspektywę obrazu życia społecznego w prezentowanych krajach. Zaprezentowany szkic hiszpańskiej i polskiej wielokulturowości prezentowanej przez młode pokolenia nie wyczerpuje problematyki. Przeciwnie, może stanowić inspirację do dalszych poszukiwań badawczych w tym zakresie.

Słowa kluczowe

edukacja Hiszpania inny Polska studenci wielokulturowość

Bibliografia

Badowska M. (2012). Obszary wyzwań i problemów towarzyszących pojawianiu się dzieci cudzoziemskich w polskich szkołach. W: T. Lewowicki, A. Różańska, G. Piechaczek-Ogierman (red.), Wielokulturowość i problemy edukacji. Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, s. 34.

Biernacka M. (2012). Hiszpania wielokulturowa. Problemy z odmiennością. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar, s. 53.

Czerniejewska I. (2004). Czy istnieje potrzeba edukacji międzykulturowej? [online]. Poznań [dostęp: 2017.03.17], Dostępny w Internecie: http://www.eduskrypt.pl/ebook-czy_istnieje_potrzeba_edukacji_miedzykulturowej-529.html.

Grzybowski P. (2007). Wychowanie ku międzykulturowości. O poszukiwaniu człowieka w Innych i Obcych. W: M. Dudzikowa, M. Czerepaniak-Walczak (red.), Wychowanie. Pojęcia. Procesy. Konteksty. Interdyscyplinarne ujęcie. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, t. 2, s. 105.

Melosik Z. (2007). Teoria i praktyka edukacji wielokulturowej. Kraków: Oficyna Wydawnicza Impuls, s. 162-165.

Paleczny T. (2011). Modele pluralizmu kulturowego w procesach globalizacji. W: A. Jelonek (red.), Nacjonalizm, etniczność i wielokulturowość na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, s. 39.

Savidan P. (2012), Wielokulturowość. Warszawa: Oficyna Naukowa, s. 18.

Wiśniewski D. (2013). Wielokulturowość pozytywnym efektem globalizacji. W: A. Szerląg (red.), Wielokulturowość – międzykulturowość w edukacji akademickiej. Ku nowej jakości kształcenia. Wrocław: Oficyna Wydawnicza Atut, s. 22.